"Micsoda kis rész jut egy-egy emberre a végtelen és mérhetetlen időből! Milyen gyorsan eltűnik ez is a feneketlen időben! Milyen kis rész az egész anyagból! Milyen kis hányad a világlélekből. S az egész földnek mekkora kis rögén csúszol- mászol! Gondold meg mindezt... Gondold meg, hogy ami téged láthatatlan szálakkal ide-oda rángat, az benned van elrejtve."
(Marcus Aurelius)
"A hatalom valamennyi megnyilvánulása közül az önmérséklet a legnagyobb hatású."
(Thuküdidész)
"Bárhová mész, menj teljes szívedből."
(Konfuciusz)„
A gyűlöletnek sohasem a gyűlölet, hanem a szeretet vet véget – a félreértésnek pedig sohasem a vitatkozás, hanem a tapintat, a diplomácia. A békítés és belátás, amellyel átlátjuk a másik szempontjait is.”
Buddha
"Harc után sohasem nyerhetsz eleget; de ha te engedsz, gyakran többet kapsz, mint amennyit vártál.”
"A Harcos Útja az emberiességen és az ôszinteségen alapszik; a harci vitézség lényege az igazi bátorság, bölcsesség, szeretet és barátság. A harciasság fizikai aspektusainak a hangsúlya jelentéktelen, mivel a testi erô mindig korlátozott."
(A Béke Művészete)
Én a bölcs a jókkal jól bánok, s jól bánok a rosszakkal is; így szerzek jóságot."
(Tao-te king)
"Minden ember, minden apró mozzanat életedbe úgy került, hogy magad vontad oda. Az pedig, hogy most mit kezdesz velük, rajtad áll."
(J. S. Bach)
"A bölcsesség eleven folyam, nem lehet egyszer s mindenkorra rögzíteni, műtárgyként tárolni. Csak akkor folyhat tovább a jövő nemzedékek számára, ha a tanítvány felfedezi a bölcsesség forrását a saját életében. A tudás tüzének táplálása mindannyiunk közös feladata, mindannyiunké, akik megpróbálunk ösvényt vágni a sűrű rengetegben."
(Thich Nhat Hanh)
"A bölcsesség nem állomás, ahová egyszer megérkezel. A bölcsesség maga az út; a te bölcsességed az, ahogyan utazol rajta. Aki túl sebesen vágtat, nem látja a tájat. "
"Butaság nélkül nincs bölcsesség, erőlködés nélkül nincs pihenés, öröm nélkül nincsen bánat, minden nélkül semmi sincsen."
(Lao-ce)
"Okos, aki érti az embereket;
Aki önmagát érti: ihletett.
Hatalmas, aki másokat legyõz;
Aki önmagát legyõzi: erõs.
Aki törekszik: nincs híján akaratnak;
Aki megelégszik: gazdag.
Aki nem veszti természetét:
hosszúéletű;
Aki nem veszti emlékezetét:
örökéletű."

(Lao-Ce: Tao Te King
"Mindenkinek meg van a saját gyávasága. Mindenki fél a vereségtől és a haláltól is. De a habozás útja az egész életen át tartó gyávaság"
(Sosai Masutatsu Oyama)
"Aki teste-lelke egységét megőrzi, azt a kétség nem bontja meg. Aki természetét szelíddé simítja, egyszerű, mint az újszülött gyerek. Ezért a bölcs az egy-egészet óvja: Ő a világ példája. Nem áll a fénybe, ezért fényes, magát nem hirdeti, ezért híres, magát nem dicséri, ezért dicső, magát nem kínálja, ezért vezető. Nem indul küzdelembe, ezért senkise győz felette."
(Bruce Lee)
"A Zen tanítás olyan, mint az ablak. Először ránézünk, és csak arcunk homályos tükörképét látjuk. Ahogy tanulunk és tisztul a látásunk, kitisztul a tanítás is. Végül tökéletesen áttetsző. Átlátunk rajta. Látunk mindent: saját arcunkat."
(Szung Szán Zen mester)
„Nem biz¬tos, hogy az fej¬lő¬dés, ha min¬den¬áron elő¬re¬tö¬rünk.”
(Umberto Eco)
 
"Csak az elsajátítás ténye vezet el a belső lényeg megértéséhez."
(Sosai Masutatsu Oyama)
"Az önmérséklet megedzi az embert."
(Seneca)
 
"Míg élsz küzdve remény, gond, félelem és a harag közt, mindig hidd, hogy a fény aznap gyullad ki utolszor."
(Horatius)

"...Az aki követi a kiválasztott utat képes lesz megérteni az udvariasság értelmét, még elegendő élelem és ruházat nélkül is. Azonban annak az ösvénynek, amelyet valaki küzdelmei számára választ, az emberi lehetőségek korlátain belül kell elhelyezkedni. A megfelelő út, egyben az igaz út és ez az, hogy saját ügyességünket és erőnket nem önmagunk, hanem a társadalom javára kamatoztatjuk, amelyhez tartozunk. Az igazi bátorság csak akkor születik, ha társul az igazsággal..."
(Sosai Masutatsu Oyama)
"Az erő igazság nélkül erőszak, az igazság erő nélkül tehetetlenség."
"Sosai Masutatsu Oyama)
"A boldog és teljes élet élvezetéhez a kulcs a lelkiállapot." Ez a lényeg."
(XIV. Dalai láma)
"Pénzizmus van. A pénz régóta nem fizetőeszköz, hanem a kígyó-Én Istene. Benne testesül meg a halandó-Én minden vágya: a siker, a hatalom, a kéj, a kényelem - AZ egyszeri földi élet gátlástalan kiélvezésének lehetősége. A pénzizmus éppolyan hazug, mint a kommunizmus. Már elnevezése is hamis: "demokráciának" hívja magát, holott "népuralomról" szó sincs: ITT pénzuralom van, MONEYKRÁCIA. "
(Müller Péter-Benső Mosoly)
"Ha a patak vékonyabban csordogál, az nem a medre, hanem a forrás hibája."
(S.Hieronymus)
"Béke a hő vágyad? Ne fecsegj, fékezd meg a szádat!"
(Cato)
"A Zen lényegében az ember létezésének természetébe való betekintés művészete, és utat mutat a szolgaságból a szabadság felé."
(D.T. Suzuki)
"A tanítók kinyitják az ajtót, de bemenned, neked kell."
(Kínai közmondás)
Ha az ember biztos akar lenni az útjában, amelyen jár, hunyja be a szemét, és menjen sötétben."
(Keresztelő Szent János)
"Egy emberi lény igazi értéke azzal mérhető, hogy milyen mértékben szabadult meg az éntől."
(Albert Einstein)
"Kitartó fegyelemre és komoly gyakorlásra van szükség, hogy feladjuk mentális szokásainkat, és egy új látásmódot fedezzünk fel."
(Jack Kornfield)
"Ha tudatában vagyunk az elmúlásnak, ugyanakkor számításba tudjuk venni az emberi létben rejlő hatalmas lehetőségeket, sürgető érzés tölt el bennünket"
(XIV. Dalai láma)
"Isten természete egy kör, amelynek közepe mindenütt van, kerülete sehol..."
(Empedoklész)
"Az ember lelke Isten gyertyája."
(W.H. Blake)
"Ne próbálj a bölcsek nyomába lépni. Inkább keresd, amit ők kerestek..."
(Basó)

Mestereink

Soke Kenwa Mabuni

 

Soke Kenwa MabuniA Shito-Ryu iskolát Soke Kenwa Mabuni alapította (1890-1952). Mabuni, mint sok más régi karate mester, az okinawai harcos kasztból származott. A Mabuni család tagjai az okinawai családok szolgálatában álltak több száz évig. Mabuni képzését leginkább két mester végezte. 13 éves korában Mabuni Yasutsune „Ankou” Itosu (1830-1915) tanítványa lett. Itosu okinawai Shuri-Te-tt tanított és neki tulajdonították a pinan kata kifejlesztését, továbbá az ő érdeme a korai karate okinawai iskolai rendszerbe szervezése. Itosu az egyik leghíresebb okinawai karate mester tanítványa volt, Sokon Matsumura (1792-1887), a Shorin-Ryu megalapítójáé.

Azt mesélik, hogy Itosu szoros kapcsolatot épített ki a fiatal Mabunival és megtanította neki az általa ismert 23 katát. Itosu halála után, 1915-ben, Mabuni lett az Itosu iskola második mestere. Építtetett egy szentélyt volt mestere sírja előtt, aminek a közelében lakott egy évig és finomította katait. 

Tizenéves korában Mabuni Kanryo Higa(ashi)onna (1853-1915)  tanítványa is volt. Kanryo Naha-Te-t tanított, ami egy erős kínai befolyás alatt álló karate stílus. Mabuni barátján, Chojun Miyagin (aki később megalapította a Goju-Ryu-t), keresztül ismerkedett meg.  

Érdekesség, hogy a 20-as években Mabuni Miyagival közösen egy Ryukyu Tode Kenkyu nevű dojoba járt, az „Okinawai Karate Kutató Klub”-ba. Ebben a dojoban sok különböző hátterű mester edzett együtt és Mabuni itt tanult egy pár Fukien provinciai Fehér Daru Kung Fut a legendás Woo Yin Gue mestertől, egy kínai tea árustól Okinawán. Ezek a tanítások a Rohai és Nipaipo kataban épültek bele a későbbi Shito-Ryu-ba. 

Ez idő tájt Mabuni egy elismert rendőrtiszt lett és gyakran járt Japánba, ahol Funakoshi tanítását követte 1922-ben. 1929-ben Mabuni véglegesen átköltözött Osakaba. Nem sokkal letelepedése után a japán harcművészetek, a Butokukai, vezetői kötelezővé tették, hogy minden karate iskolának a stílus neve alapján kell regisztráltatnia magát. Eredetileg Mabuni Hankonak nevezte stílusát, ami fél-erős jelentést takar, de a 30-as évektől a Shito-Ryu nevet használta. 

A kínai írásjeleknek (kanji), melyekkel az okinawai családok nevét írták, 2 kiejtése van: „Shi” vagy „Ito”, az Itosu-ból és „To” vagy „Higa” a Higaonna-ból. Mabuni eredeti két mestere nevének első két írásjelét összerakva jutott el a „Shito” névhez, így nyilvánította ki mesterei befolyását stílusa megformálásában. 

Mabuni 1952-ig lakott Osakan, egész életét a karaténak szentelve. 

Image   Image

 

 

Soke Teruo Hayashi 10. dan

 

ImageHayashi mester a karate és a kobudo legendája. 1924-ben született Nara városában. Gyermekkorában judózott, amiben 3. dan övfokozatot ért el. Hayashi közvetlen tanítványa volt Kosie Kokuba és Mabuni mestereknek (Japánban kissé eltérően Kunibának ejtik). Abból a célból, hogy ne csak a Japánban művelt változatát ismerje meg, Hayashi 1955-ben a karate szülőhazájába, Okinawára utazott, hogy megismerje a karate gyökereit is. Itt karatét és fegyveres harcművészetet tanult Shoshin Nagaminétól, a matsubayashi shorin-ryu megalapítójától, valamint Kenko Nakaimától, aki a kevéssé ismert, de annál hatékonyabbnak tartott ryuei-ryu nevű, csak zárt családi körben tanított stílus mestere volt. Nakaima csaknem egy év kemény próbálkozás után fogadta tanítványául Hayashit, aki így az első kívülállóként tanulhatta meg és oktathatta az addig féltve őrzött stílust.

 

Hayashi kitartásának köszönhetően képes volt sok tapasztalatra szert tenni Okinawán. Főbb tanárai Okinawán Nagamine Shoshin és Nakaima Kenko voltak. Nagamine senseitől a Shuri és a Tomari származású katákat tanulta. Ezek a katák leginkább a hosszú állásokra és az ezek közötti gyors mozdulatokra összpontosít. Tőle tanulta Hayashi a fehér daru állást, a Hakkakut.

 

Okinawáról visszatérve megalapította saját stílusát, amely egyaránt épült a japán és az okinawai elemekre. A Hayashi-ha shito-ryu fontos és elválaszthatatlan része jó néhány ryuei-ryu-formagyakorlat és más okinawai technika. Hayashi 1960-ban megalapította saját kobudo-iskoláját, a kenshin-ryu-t.

 

Soke Teruo Hayashi volt a WUKO technikai igazgatója, amelyet később WKF (World Karate Federation) néven szerveztek újjá. Más hasonlóan fontos tisztségeket is elért: a WKF bírói testületének elnöke volt, a Japán Karate Szövetség pedig a 10. dant adományozta neki az elvégzett munkája és a karate érdekében tett erőfeszítései elismeréseképpen.

 

Érdemes néhány szót szólni Hayashi mesterrel kapcsolatban a kobudóról is, amelynek szintén 10. danos mestere. A világ jó néhány rangos karateiskolájában a fegyveres harcművészetet a dan fokozathoz szükséges tudásként kezelik. A Hayashi mester által megalapított stílus neve kenshin-ryu kobudo, amelyet az okinawai tradicionális fegyveres stílusokban szerzett tapasztalatai alapján fejlesztett.

 

A kobudo részei a bo (hosszú bot), a sai (villaszer), tonfa (cséplkama (japán sarló). A kobudót azért is érdemes megemlíteni, mert a Hayashi-ha shito-ryu világbajnokságoknak (1997: Fort Myers, USA. 2003: Karlstad, Svédország) is a szerves része. Külön kategóriát indítanak fegyveres formagyakorlatban.

 

 Image     Image

 

Hayashi mester 2004. szeptemberében távozott közülünk, de emléke a mai napig velünk él. Stílusvezetői titulusát Shihan Julius Thiry 8. danos mester vette át.  

 

Shihan Julius Thiry 8. dan

Image Thiry Gyula Budapesten született 1938-ban. Mint lelkes korcsolyázó és bokszoló, a Hadsereg Boksz Klub csapatának tagjaként olyan olimpiai érmesekhez csatlakozott, mint Papp László. Kezdetektől fogva elitsportoló-képzésben részesült, megtanulhatta, milyen követelményekkel és privilégiumokkal jár az ötvenes években a legkiválóbb sportolók közé tartozni. Bár a sport révén hozzájuthatott a korban elérhető összes kedvezményhez, életmódja nem akadályozta meg a tizenhét éves fiatalembert abban, hogy felismerje a rendszer elnyomó jellegét. Thiry csatlakozott a szabadságharcosok hazafias csoportjaihoz.

Magyarországról útja először Ausztriába, majd Németországba vezetett, ahol első találkozása a karatéval a véletlen műve volt. Árnyékbokszolást gyakorolt éppen az egyetem tornatermében, amikor meglátta egy diáktársát, amint katamozdulatokat gyakorol. Megkérdezte tőle, mire való mindez, majd felajánlotta, hogy mérjék össze a tudásukat. A diák legyőzte őt, de abban a pillanatban meg is győzte a karate értékeiről. Így emlékszik a Shihan erre a napra:

„Egy japán fiú gyakorolt egy katát, mi éppen boxoltunk, s én nem bírtam megállni, hogy ne kérdezzek rá, mi a haszna az első látásra táncnak tűnő mozdulatoknak. Ő azt mondta, hogy ezek nem tánclépések, hanem egy Karate Kata elemei, majd egy rövid küzdelembe bocsájtkoztunk, ahol kaptam egy-két visszafogott erejű, de elgondolkodtató rúgást. Először úgy gondoltam ezt követően, hogy „egy úriember nem rúg”, de átértékelve rájöttem, hogy bizony nem jöhet rosszul, ha az ember megtanulja ezeket a „trükköket”. Pár hét múlva az előbb említett japán fiútól elkezdtem tanulni a Karate technikáit. A Karatében elsősorban a technika számít, nem pedig a fizikum, ezt igen fontosnak tartom hangsúlyozni.”

A tudásvágy sokféle ismeretanyag összegyűjtésére sarkallta, ezért Japánba, Okinawa szigetére is ellátogatott, hogy ott több éven át elmélyülhessen a karate művészetében. Osakában nem más, mint Teruo Hayashi mester fogadta tanítványául.

Egyetlen nem japánként a képzési folyamat nemcsak megterhelő, hanem megalázó is volt számára, de ennek a folyamatnak aztán számottevő következményei lettek az Egyesült Államok karateprogramjára nézve.

Thiry alapította meg 1966-ban Seattle-ben Washington Állam Karate Szövetségét, a karateiskolák folyamatosan terjeszkedő hálózatával, amely magas színvonalon felkészült karatékák ezreit bocsátotta ki, és több száz nemzeti és nemzetközi érmet szerző versenyzővel büszkélkedhetett. 1972-ben, a párizsi világbajnokságon, hogy elősegítse a legfiatalabb korosztályok bevonását a sportágba, 7 éves gyerekekkel mutatott be szinkron-katát. Ma a gyermekek képzése már elválaszthatatlan a karateklubok működésétől mindenütt a világon. A nők ugyancsak fontos tagjai a Washington Állami Karate Szövetség diáktagozatának, és egyúttal a legütőképesebb éremszerzői az USA 18 éven felüli nemzeti válogatottjának, ami azzal is együtt jár, hogy a női karatékák példaképei lettek a fiatal amerikai nők százezreinek. Ma a nemzeti szövetség tagjainak 40 százaléka nő.

Julius Thiry karatebírói pályája a világ első számú karatebírójának, Soke Teruo Hayashinak a felügyeletével indult el, és odáig fejlődött, hogy Thiry Észak-Amerika és Latin-Amerika karatebírói tanácsainak elnöke lett: ő a felelős az egész amerikai földrész bíróképzéséért. Mint világszerte elismert kata- és kumiteszakértõ, 2001-es visszavonulásáig több mint 17 éven át operatív vezetője volt a Karate Világszövetség Bírói Tanácsának.

Az USA nemzeti csapatának edzőjeként tanítványának tudhatta az Egyesült Államok mindmáig egyetlen férfi kata világbajnoki éremszerzőjét. Tanítványai 290 nemzetközi érmet szereztek, és eljutottak a legmagasabb helyezésekig az összes meghirdetett kategóriában. Egyetlen másik amerikai iskola sem volt ennyire eredményes és töretlenül fejlődő, s egyikük sem büszkélkedhetett ennyi nemzetközileg is sikeres sportolóval.

Thiry edzõi pályájában minden más tényezőnél fontosabb szerepet játszott az a következetesen végigvitt elv, hogy elsődlegesen a karate-do művészetét, másodsorban pedig a sport többi erényét sajátíttatta el tanítványaival.

Jelenleg Thiry mester 8. dan fokozatú a Hayashi-ha Shito-ryu-ban. Szakmai vezető pozíciókat töltött be e sportág három különböző szervezetében, és egészen visszavonulásáig az Össz-Amerikai Szövetség szakmai alelnöke volt. A Pán-Amerikai Karate Szövetség elnöki tisztjét 16 éven át tölötte be, melynek napjainkban alelnökeként tevékenykedik, emellett vezetőségi tagja az USA Olimpiai Bizottságának is.

Nemcsak szakmai tudásáért, hanem a magyarországi Shito-ryu-nak 1984 óta nyújtott támogatásáért is tiszteljük az Amerikai Egyesült Államokban élő Shihan Thiry Gyulát

Image    Image

 

dr. Mészáros János Shihan 7. dan

Image  „1978-ban, 14 évesen hallottam először a karatéról. Középiskolai tanulmányaimat Miskolcon a Bláthy Ottó Villamosipari Műszaki Szakközépiskolában végeztem, és az iskolában tartott karateedzéseket Mathilde de Jesus Pitty Hernandez mester, aki a karate shito-ryu stílusát tanította. 15 évesen nagy hatással volt rám a karate, teljesen belevetettem magam. Hónapokon belül kiderült, hogy tehetséges vagyok, egy-másfél év után már versenyen vettem részt. Életem legfontosabb részévé vált a karate.”

A 14 esztendős fiú számára akkor sem volt idegen a sport világa, mert korábban atlétaként és cselgáncsozóként már megízlelte az edzések néha monoton ugyanakkor kitartást igénylő pillanatait és persze a sikert is.

„Gyermekkkoromban sakkoztam, megyei bajnok voltam. Aztán jó ideig judóztam, s a fizikai adottságiam kapcsán le tudtam győzni a társaimat, de nem éreztem kihívásokat, abbahagytam. A középiskola legelején az atlétika foglalt le, nagyon jó futó voltam. Aztán jött a karate, megváltozott minden, és hiába tetszett több sportág, nem tudott szerepet kapni az életemben még hobbi szinten sem. Mély elkötelezettséget érzek azóta is a karate iránt.” 

„Kisiskolás koromban a gyermek és serdülő versenyeken mindkét sportágban értem el érmes helyezéseket, különösen a futás ment jól, de amikor rátaláltam a karatéra, már egyik sport sem érdekelt tovább. Ami vonzott ebben az idegen, általam akkor még ismeretlen sportágban, az a karate misztikus világa volt. Nekem viszonylag rövid időn belül sikerült elérnem azt a szintet, ami után versenyeken indulhattam. Persze a tudást sehol sem adják ingyen, és nekem is keményen kellett dolgoznom két éven keresztül azért, hogy nemzetközi versenyeken rajthoz állhassak. Naponta 6-8 órát edzettem a tanulás mellett. Az edzések után és előtt rengeteget gyakoroltam külön, s később, amikor egyre inkább rátaláltam a karatéra, már egyéni edzéseket is tartott nekem a mesterem, Mati. Az én első nemzetközi versenyem Szolnokon volt, 17 éves koromban. Akkor ifjúsági korúként a felnőttek között indultam, hiszen akkoriban még nem rendeztek korosztályos bajnokságokat. A negyedik helyen végeztem, de nem estem át a ló túloldalára, hiszen tudtam, hogy innentől kezdve még többet kell tennem azért, hogy előbbre léphessek.”

A középiskola elvégzése után jelentkezett a budapesti Műszaki Egyetemre ahová felvették, de mégsem iratkozott be az iskolába, mert abban az időben lett magyar válogatott, sa még több edzést igénylő megtiszteltetés mellett nem tudta vállalni a felsőoktatási tanintézménynél elengedhetetlen többórás tanulást. 1986-ban levizsgázott fekete övre, majd 1987-ben megszerezte a 2. dan övfokozatot.

„A karate volt a mindenem, és az a mai napig is. Nem bántam meg, hogy kihagytam a műszaki pályát, mert három évvel később felvettek a jogi egyetemre, és akkor már csak napi 4-6 órát kellett edzenem, így tudtam időt szakítani a tanulásra is.”

„1980-1985-ig a kyokushin, majd ezt követően 1992-ig a magyar karate-do válogatott tagja voltam. A Szolnok Kupa versenysorozatot emelném ki elsősorban, melyen az ország legjobbjai küzdöttek meg egymással. Több szakág vett részt, mint például a taekwondo, kick-boksz, kyokushin, shotokan. Sikeres, kemény küzdelmek voltak ezek.” 

Mészáros János Sensei 12 évig volt válogatott, s ezalatt 38 versenyen állt rajthoz. A dicsőséglista párját ritkítja, hiszen válogatottként 36 érmet tehetett a vitrinjébe. A számtalan első, második és harmadik hely mellett mindössze kétszer kényszerült idő előtti búcsúra.

„Érdekes, hogy mindkét verseny 1985-ben volt. Az egyiken térdsérülés miatt estem ki, míg a másik versenyen kick-boxban az olasz Liberato Massimotól, a későbbi többszörös világbajnoktól kaptam ki”

Ritka ember az olyan, akinek rövidebb ideig tart összeszámolni a kudarcait, mint a sikereit. Az eredményes versenyzői pályafutás után a sokszoros magyar bajnok sportverseny szervezésében is kimagaslót tudott alkotni.

1990-es miskolci Mikulás Kupa hamarosan nemzetközi hírnévre tett szert, így 1992-2001 között 10 alkalommal került lebonyolításra a Gyermek és Ifjúsági Karate Világkupa Miskolcon. Ez a verseny egyedülálló volt a világon, hiszen ezekben a korosztályokban korábban nem rendeztek világversenyeket. A létszám is igen kiemelkedő volt, hiszen előfordult, hogy több mint 40 ország 2500 versenyzője küzdött ez érmekért. A 10 év alatt összesen 110 országból látogattak el a miskolci eseményre, ami egyedülálló a világon. Shihan Julius Thiry mester is évről-évre Magyarországra érkezett megtisztelve a versenyt és egyben betöltötte a főbírói tisztséget.

„Az tény, hogy óriási energiákat emészt fel minden esztendőben a Világkupa megrendezése, hiszen mintegy 600 ember munkáját kell összehangolni, de megéri, mert nincs annál csodálatosabb érzés, mint amikor láthatjuk munkánk gyümölcsét a gyerekeket és a kamaszokat versenyezni.” – fogalmazott a Mészáros Sensei akkoriban.

1993-ban sikeresen letette a 3. danos vizsgát. Mészáros János Sensei 1995-ben 1 hónapot töltött Shihan Julius Thiry felügyelete alatt Amerikában, ahol a napi 4-5 edzés nagy hatással volt rá.

1995. májusában az országban elsőként nyitott saját Karate és Kondicionáló edzőtermet amerikai mintára, mely 10 évig székelt a Testvérvárosok útja 15. szám alatt Miskolcon.

1995 októberében Esterházy Miksa-emlékérem elismerést adományozott neki Kuncze Gábor az akkori belügyminiszter addigi sportpályafutásáért.    

Image

1996 novemberében megválasztották a Magyar Karate Szakszövetség alelnökének. 1996-os év végén a Magyar Karate Szakszövetség évzáró ünnepségén a miskolci Világkupa nagyszerű lebonyolításáért Mészáros János Sensei valamint két társa, Kovács Csaba Zoltán Sensei és Rémiás László Sensei jutalmazásban részesültek.

                                

                         

1999. május 28-án a Sensei Mészáros Jánost választották meg 4 évre a Magyar Karate Szakszövetség elnökévé, ezzel ő az első olyan ember aki nem budapestiként szerezte meg ezt a tisztséget. „Jóleső érzés, hogy egyhangú szavazást követően nyertem el a megtisztelő címet, ami jelentős többletfeladattal jár együtt.” Ennek következményeként 2000. február 22-én Mészáros Sensei lemondott a Megyei Karate Szövetség elnöki posztjáról, melyet Csordás József Sensei vett át. Azóta meghosszabították az MKSZ elnöki tisztségét.

2001-től Sensei Mészáros tölti be a Nemzeti Sportszövetség alelnöki posztját is. 2006-ban újraválasztották a következő ciklusra is.

2002-ben levizsgázott 5. dan fokozatra, mellyel a magyarországi Hayashi-ha Shito-ryu stílus második legmagasabb fokozattal rendelkező mestere.

2007-ben megalakult a Hayashi International, az új Hayashi-ha Shito-ryu Világszervezet, melynek kincstárnoki tteendőit bízták rá.  

2007. augusztus 8-án levizsgázott 6. dan övfokozatra.

2011.december 04.-én Keszthelyen sikeres vizsgát tett a 7.-dan fokozatra.

 

„A karate sokat jelent számomra. Igyekszem visszaadni azt a sok jót, amit én kaptam. Amennyire segíteni tudom ezt a sportágat, segíteni fogom mindig. Az elnöki posztot társadalmi munkában látom el, természetesen ingyen. Felelősséget érzek a karate iránt, ezért mindent megteszek, hogy sikeressé tegyem a szövetséget.”


 

Barna József Tamás 1. dan

 

Szülővárosomban Szatmárnémetiben 1990-től nyilt először lehetőségem karatét tanulni ,akkor 22-éves voltam.Első mesterem Borlean György volt,aki voltaképpen megszeretette velem ezt a csodálatos harcmüvészetet.A Shotokan- Fudokan szakágban 5-kyu fokozatig vizsgáztam le.Sensei Barna József Tamás 1. Dan

1991-től Fehérgyarmatra költöztem.Itt találkoztam először a Shito-Ryu karatéval Orosz Attila 4.Danos mesternek köszönhetően.Annyira megragadott a stilus sokoldalúsága, a valós gyakorlati alkalmazása és a formagyakorlatok sokszinü varázsa ,hogy végleg a Shito-Ryu karate mellett maradtam.

Az évek során az edzőtáborokban volt szerencsém olyan mesterektől tanulni mint:

                Shihan  Thiry Gyula 8.Dan

                Shihan   Kurdi Gábor 7.Dan

                Shihan   Dr.Mészáros János 7.Dan

2001-ben levizsgáztam 1Dan-ra.Abban az időben aktívan versenyeztem és a következő fontosabb eredményeket sikerült elérnem:

1995.03.18. Zárt Országos Shito-Ryu Karate verseny Kazincbarcika :Kumite: 1 helyezett -68kg

1997.05.31.Zárt Shito-Ryu Országos Bajnokság Miskolc  Kumite: 3.helyezett -75kg

1998..01.31.Mabuni Shito-Ryu Karate Országos Nyilt Bajnokság Mátészalka

Kumite:3.helyezett -75kg

1999.03.28.Nemzetközi Shito-Ryu kupa Kazincbarcika Kumite: 2.helyezett -75kg   

2000.11.3-5.Stilus Világbajnokság Nagyvárad Kata:3. helyezett

2001.03.11.Nemzetközi Crisul Kupa Nagyvárad Kumite: 3. helyezett -75kg

2004.-ben megalapítottam a Kobra Karate Egyesületet Fehérgyarmaton .

Kötelességemnek tartom önzetlenül továbbadni azt a tudást és tapasztalatot amit az évek során összegyűjtöttem,mert csak így van értelme a harcmüvészetnek.

Folyamatosan tanulok és önzetlenül tanítok,mert ezen az úton nincs megállás.

2007.-évtől a Dr Mészáros János Shihan 7.Dan  csapatához tartozom ,amely nagy megtiszteltetés a számomra.Ez a szervezet nem véletlenül Magyarország egyik legnagyobb és legeredményesebb karate szövetsége.Tudatosan építkező, a jövő generációk érdekeit is szemmel tartó vezetése a garancia, a magas színvonalú karate oktatás elterjesztésére.

 

 



"A Harcos Útja az emberiességen és az ôszinteségen alapszik; a harci vitézség lényege az igazi bátorság, bölcsesség, szeretet és barátság. A harciasság fizikai aspektusainak a hangsúlya jelentéktelen, mivel a testi erô mindig korlátozott."
(A Béke Művészete)

 

kobrakarate@citromail.hu